МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
УРОКІВ ТЕМИ № 1
З ПРАВОЗНАВСТВА
у 9 класі
(практичний курс)
Навчально – методична картка
уроку
Правознавство
№ 2
предмет
Тема уроку: Що таке правила та як вони виникають
Мета уроку: 1.Пояснити, що таке правила і які правила існують у суспільстві.
2.Розвивати правові
знання учнів.
3.Виховувати в учнів правову культуру.
Тип уроку: Урок викладу нових знань.
Цілевизначення уроку: 1.Пояснити, що
таке правила, як і чому вони виникають у суспільстві.
2. Наводити приклади правил, які діють у різних сферах суспільного життя.
3. Висловлювати власне ставлення до правил співжиття людей та їх
дотримання.
Інтеграція
предмету: історія.
Компетенції: освітньо – пізнавальні.
Проекти: Правила і закони в твоєму супільстві.
ІТН: робота
в парах, робота в малих групах, прес, діалог Сократа, мікрофон, коло ідей.
Забезпечення уроку
А. Обладнання: підручник,
зошити.
Б. Наочні посібники: електронні мультіілюстрації з теми.
В. Технічні засоби навчання: мультіпроектор, ноутбук, флешка.
Г. Методи, прийоми, засоби: пояснення учителя, робота учнів в парах, звіт про
роботу метод «Прес», коментар учителя, робота в малих
групах, звіт про роботу – метод «Діалог Сократа», обговорення питань за
методом «Коло йдей», коментар учителя, перегляд відеоматеріалів, бесіда, с. 13
підручника.
Д. Навчальна та методична література: підручник, с.10 – 14 .
Хід уроку
№
елементу
|
Час
|
Елементи
заняття, навчальні питання, форми і методи навчання
|
Доповнення,
зміни
|
1
|
2
|
3
|
4
|
І.
ІІ.
ІІІ.
ІV.
|
1 хв.
5 хв.
34 хв.
10 хв.
16 хв.
10 хв.
5 хв.
|
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань:
·
Перевірка
домашнього завдання № 4, с. 9.
·
Евристична
бесіда.
Вивчення нового матеріалу.
1. Що
таке правила та як вони виникають.
·
Пояснення
вчителя
·
робота
учнів в парах з текстом підручника, с.10 – 11:
-
Читання
фрагменту казки Лазаря Лагіна «Старик
Хоттабич» (с.10 - 11),
-
Перегляд
фрагменту відеофільма «Старик Хоттабич».
n Завдання:
1.
Чим
керувався Хоттабич, «нагородивши» кожного гравця красивим м’ячем?
2.
Чому
його винахід уболівальники назвали хуліганством?
3. Яке значення мають правила у будь – якій грі?
·
Звіт
учнів про роботу за методом «Прес».
·
Коментар
учителя.
n Запис в зошити- ПРАВИЛО – загальноприйнятий спосіб або порядок дій,
певне положення, в якому відображено взірець діяльності або поведінки людини.
2. Які
правила існують у суспільстві.
·
Пояснення
учителя.
·
робота учнів в загальному колі з текстом
підручника, с.11 – 12.
n Завдання:
1.
Пригадайте життєві ситуації, в яких ви
зустрічалися з тими чи іншими привилами поведінки.
2.
Складіть
перелік з трьох – чотирьох таких ситуацій.
·
Звіт
про роботу за методом «Діалог Сократа».
·
Робота
учнів в малих групах з текстом підручника, с.12.
n Завдання:
1.
Прочитайте
наведені нижче соціальні норми та порівняйте їх за такими ознаками:
-
яку
сферу суспільного життя врегульовують;
-
кому
вони адресовані;
-
як
виникли
-
у який
спосіб доводяться до відома тих, кого стосуються
-
що
змушує людей дотримуватися їх.
2.
Представте
свої думки класом методом «Коло йдей».
А. У громадському транспорті поступайтеся місцем
людям похилого віку.
Б. За злочин відповідають особи, яким до його вчинення
виповнилося 16 років.
В. Не говорить неправди.
Г. Переходьте вулицю в означеному місці.
Д. Не крадіть.
Є. Не залишайте друзів у біді.
Е. Вітайте рідних з Новим роком та днем народження.
Ж. Носити брудну сорочку некрасиво.
З. Обов’язком громадянина є оплата податків.
І. Любіть ближнього свого, як
самого себе.
·
Коментар учителя.
·
Запис
в зошити – СОЦІАЛЬНІ НОРМИ – правила, вироблені суспільством чи групою
людей у процесі спільного життя і діяльності.
3. Які
правила існують у суспільстві.
·
Пояснення
учителя.
·
робота учнів в загальному колі з текстом
підручника, с.12 – 13.
n Завдання:
1.
Поясніть,
у чому призначення правил, що існують у суспільстві.
2.
Порівняйте
висловлені вами думки з текстом підручника.
·
Звіт
про роботу за методом «Діалог Сократа».
n Завдання:
1.
Закінчіть
речення:
-
правила
видіграють важливу роль у суспільному
житті, оскільки...
-
я
намагаюся завжди (інколи, рідко) дотримуватись соціальних норм, оскільки...
·
Запишіть
ваші думки і представте їх класу, користуючись методом «Мікрофон».
·
Коментар
учителя.
Заключна частина.
·
Заключне
слово учителя.
·
Закріплення
нових знань – фронтальна бесіда.
·
Оголошення
оцінок учням;
·
Завдання
додому:
n опрацювати s/s 2 – 3;
n виконати в зошитах завдання № 3 на с. 14
підручника.
|
|
Навчально – методична картка
уроку
Правознавство
№ 3
предмет
Тема уроку: Що таке право
Мета уроку: 1.Пояснити, що таке право і норма права, галузь права та правові
відносини.
2.Розвивати правові
знання учнів
3.Виховувати в учнів правову культуру.
Тип уроку: Урок викладу нових знань.
Цілевизначення уроку: 1.
Розтлумачити поняття «право» і «правова норма».
2. Пояснювати, що таке галузь права.
3. Характеризувати правові відносини і наводити приклади правових
ситуацій.
4. Давати власну оцінку ролі права в житті людей.
Інтеграція
предмету: історія.
Компетенції: освітньо – пізнавальні.
ІТН: робота
в парах, робота в малих групах, прес, діалог Сократа.
Забезпечення уроку
А. Обладнання: підручник,
зошити.
Б. Наочні посібники: таблиця, с. 16, малюнок, с. 17, електронні
мультіілюстрації з теми
В. Технічні засоби навчання: мультіпроектор, ноутбук, флешка.
Г. Методи, прийоми, засоби: пояснення учителя, робота учнів в парах, звіт про
роботу за методом «Діалог Сократа», коментар учителя, запис в зошити, робота в
малих групах, звіт про роботу – метод «Прес», коментар
учителя, фронтальна бесіда, перегляд відеоматеріалів, бесіда, с. 13
підручника.
Д. Навчальна та методична література: підручник, с.14 – 19 .
Хід уроку
№
елементу
|
Час
|
Елементи
заняття, навчальні питання, форми і методи навчання
|
Доповнення,
зміни
|
1
|
2
|
3
|
4
|
І.
ІІ.
ІІІ.
ІV.
|
1 хв.
5 хв.
34 хв.
15 хв.
9 хв.
10 хв.
5 хв.
|
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань:
·
Перевірка
домашнього завдання № 3, с. 14.
·
Евристична
бесіда.
·
Оголошення
теми і мети уроку.
Вивчення нового матеріалу.
1. Що
таке право і норма права.
·
Пояснення
вчителя
·
робота
учнів в парах з текстом підручника, с.14 – 16:
-
Читання
фрагменту із книги Миколи Носова «Незнайко в Сонячному місті». (с.14
- 15),
-
Перегляд
фрагменту мультфільма «Незнайко в Сонячному місті».
n Завдання:
1.
Які дії
вчинив розбишака Супчик (перелічіть)?
2.
Які
соціальні норми потрібні, на вашу думку, для ефективного врегулювання
подібних ситуацій? Чому?
3.
Чим
керувався міліціонер Черевичкін, призначаючи
покарання Супчикові?
·
Звіт
учнів про роботу за методом «Діалог Сократа».
·
Коментар
учителя.
n Запис в зошити- ПРАВО – це система загальнообо - в’язкових правил поведінки, що встановлює й охороняє
держава для регулювання відносин у суспільстві.
n НОРМА
ПРАВА – це правило поведінки загального характеру, прийняте
органом держави, яке має загальнообов’язкову
силу й передбачає відповідаль –ність перед державою у разі його порушення.
·
Робота
в загальному колі зі схемою, с. 16.
·
Креслення
схеми в зошити.
·
Робота
в малих групах з текстом підручника, с. 16.
·
Звіт
про роботу за методом «Діалог Сократа».
· Коментар
учителя.
2. Що
називають галуззю права.
·
Пояснення
учителя.
·
Запис
в зошити – ГАЛУЗЬ ПРАВА – це
групи правових норм, які врегульовують відносини між людьми у певній сфері
життя (в сім’ї,
в магазині, в процесі праці тощо).
·
Робота
в загальному колі з малюнком, с. 17.
·
Робота
в парах з текстом підручника, с. 17.
n Завдання:
1.
Визначте,
до якої галузі права належать наведені правові норми.
2.
Поясніть
свою думку за таким зразком: це норма... права, оскільки...
А. Кримінальне покарання у вигляді арешту полягає в триманні засудженого в
умовах ізоляції і встановлюється на строк від одного
до шести місяців.
Б. Державна реєстрація шлюбу
проводиться урочисто.
В. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу,
виконавчу та судову.
Г. Забороняється застосування
праці осіб молодше 18 років на важких роботах і
роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці,
а також на підземних роботах.
Д. У разі вчинення особоми віком від 16 до 18 років адміністративних
правопорушень, передбачених статтями... 173 (дрібне
хуліганство), вони підлягають адміністративній
відповідальності на загальних підставах.
Е. Зариті в землю або приховані іншим способом валютні та інші цінності, власник
яких невідомий або в силу закону втратив на них
право, вважаються скарбом.
·
Звіт
про роботу за методом «Прес».
·
Коментар
учителя
3. Які
суспільні відносини називають правовими.
·
Пояснення
учителя.
·
Запис
в зишити – ПРАВОВІДНОСИНИ – це
суспільні відносини, врегульовані нормами права, учасники яких наділені
певними правами та обов’язками.
ЮРИДИЧНІ ФАКТИ – конкретні
життєві обставини, в яких опиняються їх учасники.
ПОДІЇ –
юридично значимі факти, які виникають поза волею людини.
ДІЇ –
юридично значими факти, котрі є результатом вольової поведінки людини.
·
Робота
в загальному колі з таблицею на с. 18.
·
робота учнів в парах з текстом підручника, с.19.
n Завдання:
1.
На
основі тексту визначте, які з юридичних фактів є діями, а які – подіями.
2.
Серед
наведених дій назвіть правомірні та протиправні
-
укладання
договору оренди земельної ділянки;
-
сходження
снігової лавини, що зруйнувала будівлі турбази;
-
загибель
у ДТП особи, яка підписала договор банківського кредиту;
-
учинення
особою крадіжки гаманця з валізи жінки;
-
народження
у подружжя двійні;
-
реєстрація
шлюбу між громадянином України і громадянкою Польщі.
·
Звіт
про роботу за методом «Діалог Сократа».
·
Коментар
учителя.
Заключна частина.
·
Заключне
слово учителя.
·
Закріплення
нових знань – фронтальна бесіда.
·
Оголошення
оцінок учням;
·
Завдання
додому:
n опрацювати s/s 3 – 4;
n виконати в зошитах завдання № 3 на с. 19
підручника.
|
|
Навчально – методична картка
уроку
Правознавство
№ 4
предмет
Тема уроку: Що таке закон і підзаконний акт
Мета уроку: 1.Пояснити учням що таке закон і підзаконний акт .
2.Розвивати правові
знання учнів.
3.Виховувати в учнів правову культуру та
дисциплінованість.
Тип уроку: Урок закріплення отриманих знань.
Цілевизначення уроку – після цього уроку учні зможуть:
1. Називати ознаки закону і описувати процедуру його
прийняття.
2. Розрізняти закон і підзаконний акт.
3. Аналізувати ситуацію, що регулюється підзаконним актом, пояснюючи його
застосування.
4. Висловлювати судження щодо необхідності й важливості дотримання
приписів законів.
Інтеграція
предмету: історія,
література.
Компетенції: освітньо – пізнавальні.
ІТН: робота
в парах, робота в малих групах, прес, діалог Сократа.
Забезпечення уроку
А. Обладнання: підручник,
зошити.
Б. Наочні посібники: електронні
мультіілюстрації з теми.
В. Роздатковий матеріал: комплексний зошит для контролю знань.
Г. Технічні засоби навчання: мультіпроектор, ноутбук, флешка.
Д. Методи, прийоми, засоби: пояснення учителя, перевірка домашнього завдання –тестування, робота учнів в парах, звіт про
роботу за методами «Прес», «Діалог Сократа»,
робота в малих групах, звіт про роботу – метод «Прес», обговорення в загальному колі, перегляд відеоматеріалів,
евристична бесіда.
Е. Навчальна та методична література: підручник, с.20 – 26 .
Хід уроку
№
елементу
|
Час
|
Елементи заняття, навчальні питання, форми і методи
навчання
|
Доповнення,
зміни
|
1
|
2
|
3
|
4
|
І.
ІІ.
ІІІ.
ІV.
|
1 хв.
6 хв.
33хв.
9 хв.
5 хв.
7 хв.
12хв.
5 хв.
|
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань:
·
Перевірка
домашнього завдання № 3, с. 19.
·
Робота
з Комплексним зошитом для контролю знань – тестування, с. 1 – 2:
1. Сукупність наук про право
– це: А.юриспруденція; Б.законодавство; В.правосвідомість; Г.правознавство.
2. Норма «не роби іншому
того, чого не хочеш, щоб робили тобі» - це: А.норма права; Б.норма моралі; В.релігійна норма; Г.звичай.
3. Народження дитини,
закінчення інституту, вступ до шлюбу – це:
А.події; Б.дії; В.обставини; Г.юридичні факти.
4. До якої галузі права
належіть наведена норма? Власникові
належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. А.адміністративне право; Б.кримінальне право; В.цивільне право; Г.земельне право.
5. Яке твердження є
правильним?
1).Правилами називають
розпорядок, припис, наказ, що встановлює певний порядок.
2).Правилами називають
настанову для вільної людини, яка сама вирішує, дотримуватися її чи ні.
А.обидва твердження
правильні;
Б.тільки перше твердження
правильне;
В.тільки друге твердження
правильне;
Г.обидва твердження неправильні.
6. Укажіть номери стадій
законодавчого процесу.
1).Законодавча
ініціатива;
2).підготовка проекту
закону та його розгляд Верховною Радою України;
3).аналіз проекту закону в Адміністрації
Президента України;
4).прийняття та
введення в дію закону; 5).публікація
проекту закону в засобах масової інформації;
6).підписання прийнятого Верховною Радою України закону Прем’єр – міністром України; 7).підписання прийнятого Верховною Радою
України закону Президентом України;
8).всенародне обговорення закону;
9).міжнародна ратифікація закону;
10).набуття чинності законом.
Відповіді:
1-__, 2-__, 3-__,
4-__, 5-__, 6-____________.
·
Оголошення
теми і мети уроку.
Вивчення нового матеріалу.
1.
Що таке закон та як він народжується.
·
Пояснення
вчителя
·
робота
учнів в парах з текстом підручника, с.20 – 21:
-
Читання
фрагменту казки Льюіса Керрола «Пригоди Аліси в країні чудес» (с.20),
- Перегляд фрагменту мультфільма «Пригоди Аліси в
країні чудес».
n
Завдання:
1. Звідки (з якого джерела) Король зачитав
положення Закону номер Сорок Два?
2. Які саме положення Закону стосувалися Аліси?
3. Що, згідно з Законом, належало ій зробити?
4. Хто (який орган), на вашу думку, ухвалив
Закон номер Сорок Два?
·
Звіт
учнів про роботу за методом «Діалог Сократа».
·
Коментар
учителя.
n
Запис
в зошити- ЗАКОН – це офіційний письмовий документ, який містить норми права і
приймається законодавчим органом держави чи референдумом. Він має вищу юридичну силу.
n
КОДЕКС – це зведений закон, який об’єднує
норми права, що стосується певної сфери відносин у суспіль
2. Як підзаконні акти
врегульовують життя громадян.
·
Пояснення
учителя.
·
Робота учнів в парах з текстом підручника, с.22.
·
Звіт
про роботу за методом «Прес».
·
Коментар
учителя.
·
Запис
в зошити – ПІДЗАКОННИЙ НОРМАТИВНО – ПРАВОВИЙ АКТ – це
документ компетентного органу держави, що приймається відповідно до закону,
на його основі та для його виконання.
3. Де і як знайти юридичний документ.
·
Розповідь учителя.
·
робота учнів в загальному колі з текстом
підручника, с.22 – 23.
·
Бесіда
за запитаннями, с. 23 підручника:
n
Завдання:
1).Поверніться до сказки про Алісу. Якими, на вашу думку, можуть бути
наслідки для Аліси, котра не бажала дотримуватися букви Закону, зачитаного
Королем?
2).Сформулюйте та запишіть
власний висновок, аргументуючи необхідність й важливість дотримання людьми
приписів законів.
1. Подумайте і дайте відповідь: що таке закон?
Що таке підзаконний акт? Що називається джерелом права? Що таке вища юридична
сила закону? Де і як знайти нормативно – правові акти?
2. Подумайте, чи є джерелом права підручник з
конституційного права для студентів юридичного факультету університету? А
підручник з практичного курсу правознавства, який ви тримаєте в руках? Свою
відповідь обгрунтуйте.
3. Пригадайте, який орган місцевого
самоврядування є у нашому місті, районі, області? Чи видає він підзаконні
документи? Чи знаєте ви якісь акти цих
органів? Як вони називаються? Спробуйте, користуючись порадами підручника,
знайти 3 – 4 такі документи і запишіть їхні назви.
4. У будь – якій газеті знайдіть інформацію про
підзаконні акти, поясніть, хто їх приймав, чого і кого вони стосуються?
Коротко запишіть знайтену інформацію в зошит.
·
Звіт
про роботу за методом «Прес».
3. Чи будуть підлітки
залишатися вдома.
·
Пояснення учителя.
n Завдання: обговоріть у парах – чи
обмежують батьки ваше перебування поза межами дому у вечірні години? Чи мають
вони на це право? Чи повинні органи державної влади або місцевого
самоврядуван - ня регулювати це
питання?
·
Робота учнів в загальному колі з документом
«Комендантська година для підлітків в місті Любограді», с.24.
·
Обговорення
в загальному колі за методом «Прес».
·
Робота
учнів в малих групах з текстом підручника,
с. 24 – 26.
·
Розподіліть
ролі учасників слухань,
які, об’єднавшісь у групи, будуть відстоювати запропоновану позицію:
n Група
1 –депутати міської ради,
які проводять слухання за певною процедурою.
n Група
2 – представники місцевої
міліції, які виступають проти рішення.
n Група
3 – сім’ї, які мешкають у місті і виступають за рішення.
n Група
4 – Асоціація любоградських
підприємців – проти рішення.
n Група
5 – адміністрації шкіл
міста – за рішення.
·
Звіт
про роботу за методом «Діалог Сократа».
·
Коментар
учителя.
n Обговорення в загальному колі питань:
-
Який
аргумент, не вашу думку, найбільше вплинув на депутвтів ради? Чому цей аргумент виявився найсильнішим?
-
Чи
погоджуєтесь ви з прийнятим рішенням?
Чому?
-
Чи була
процедура ухвалення рішення демократичною?
·
Коментар
учителя.
Заключна частина.
·
Заключне
слово учителя.
·
Закріплення
нових знань – евристична бесіда.
·
Оголошення
оцінок учням;
·
Завдання
додому:
n
опрацювати
s/s 4 – 5;
n
виконати
в зошитах завдання № 2 на с. 26 підручника.
|
|
Навчально – методична картка
уроку
Правознавство
№ 5
предмет
Тема уроку: Чому Конституція є Основним Законом
України
Мета уроку: 1.Пояснити учням що таке Конституція та розкрити її зміст.
2.Розвивати знання учнів
про Конституцію як Основний Закон України.
3.Виховувати в учнів правову культуру.
Тип уроку: Урок закріплення отриманих знань.
Цілевизначення уроку – після цього уроку учні зможуть:
1. Пояснити, що таке Конституція.
2. Характеризувати Конституцію України як Основний Закон держави.
3. Розтлумачувати зміст основних
(окремих) конституційних статей.
4. Висловлювати судження щодо значення Конституції.
Інтеграція
предмету: історія.
Компетенції: освітньо – пізнавальні.
ІТН: робота
в парах, робота в малих групах, ажурна пилка, прес, діалог Сократа.
Забезпечення уроку
А. Обладнання: підручник,
зошити, Конституція України.
Б. Наочні посібники: плакат «Гілки
влади в Україні».
В. Роздатковий матеріал: комплексний зошит для контролю знань, Конституція України.
Г. Методи, прийоми, засоби: перевірка
домашнього завдання – тестування,
пояснення учителя, бесіда за запитаннями, робота
учнів в парах, звіт про роботу за методом «Прес»,
робота в малих групах за методом «Ажурна пилка», коментар учителя, бесіда за запитаннями.
Д. Навчальна та методична література: підручник, с.26 – 30, Конституція
України.
Хід уроку
№
елементу
|
Час
|
Елементи заняття, навчальні питання, форми і методи
навчання
|
Доповнення,
зміни
|
1
|
2
|
3
|
4
|
І.
ІІ.
ІІІ.
ІV.
|
1 хв.
6 хв.
33хв.
9 хв.
15хв.
9 хв.
5 хв.
|
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань:
·
Перевірка
домашнього завдання № 2, с. 26.
·
Робота
з Комплексним зошитом для контролю знань – тестування, с. 2:
1. Законодавство; здійснювана
державою форма законо -давства,
залежна від соціального устрою країни,
– це: А.право; Б.юриспруденція; В.правознавство; Г.правочин.
2. Норма «не свідчи
неправдиво на свого ближнього» - це:
А.норма права; Б. релігійна
норма; В.корпоративна норма; Г.звичай.
3. Укажіть дію (подію), що
породжує правовідносини: А.буря над
морем; Б.важки пологи; В.підписання трудового контракту; Г.відмова розмовляти з випадковим
перехожим.
4. До якої галузі права
належіть наведена норма? Ухилення батьків або осіб, які їх
замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо
забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей
– тягне за собою попередження або накладання штрафу від 1 до 3
неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А.адміністративне право; Б.кримінальне право; В.цивільне право; Г.сімейне право.
5. Яке твердження є
правильним?
1). Загальні правила
поведінки, що склались у суспільстві, називають соціальними нормами.
2). Соціальні норми це –
вимоги, які висуваються суспільством, державою, соціальною групою до
особистості і які вона має виконувати.
А.обидва твердження
правильні;
Б.тільки перше твердження
правильне;
В.тільки друге твердження
правильне;
Г.обидва твердження
неправильні.
6. Укажіть рішення, які
можуть бути прийняти Верховною Радою України за результатами третього читання
законопроекту.
1).Відхилення законопроекту;
2).оприлюднення законопроекту;
3).винесення
для міжнародних консультацій; 4).повернення
законопроекту для доопрацювання;
5).перевірка
відповідності Конституції
України;
6).відкладання
голосування щодо
законопроекту в цілому до прийняття інших рішень;
7).схвалення тексту законопроекту в цілому і винесення його на
всеукраїнський референдум; 8).передача
на підпис
Прем’єр - міністру України;
9)розгляд в Адміністрації Президента України; 10)прийняття закону в
цілому і введення прийнятого закону в дію шляхом
прийняття відповідного закону чи постанови.
Відповіді:
1-__, 2-__, 3-__,
4-__, 5-__, 6-____________.
·
Оголошення
теми і мети уроку.
Вивчення нового матеріалу.
1.
Що таке Конституція.
·
Пояснення
вчителя
·
Робота учнів в парах з текстом підручника, с.27 –
28:
·
Обговорення
в загальному колі за методом «Прес» Преамбули Конституції України.
· Пояснення учителя.
·
Запис
в зошити – КОНСТИТУЦІЯ – це
основний закон держави, що заккріплює основи життя суспільства і устрою
держави.
2. Яким є зміст Конституції України.
·
Пояснення
учителя.
·
Робота учнів в малих групах з текстом Конституції
України.
·
Звіт
про роботу за методом «Ажурна пилка».
·
Коментар
учителя.
3. Як Конституція врегульовує життя громадян
України.
·
Пояснення учителя.
·
робота учнів в парах з текстом підручника, с.29 –
30.
n
Завдання:
поверніться до тексту Преамбули Конституції України на початку уроку та
поставте одне – одному 3 – 4 запитання до нього. Обговоріть відповіді на них.
Найцікавіші запитання поставте класу.
·
Звіт
про роботу за методом «Діалог Сократа».
·
Бесіда
за запитаннями, с. 30 підручника: поясніть
кожну із ознак Конституції України, закінчуючи речення:
1). Конституція має найвищу
юридичну силу, що означає...
2). Конституція
характеризується підвищеною порівняно з іншими законами стабільністю, що означає ...
3). Конституція є базою для
розвитку законодавства і прийняття нових законів, що означає ...
4). Конституція розробляється
і приймається в особливому порядку, що означає ...
5). Конституція врегульовує
найбільш важливі відносини, що означає ...
·
Коментар
учителя.
Заключна частина.
·
Заключне
слово учителя.
·
Закріплення
нових знань – евристична бесіда.
·
Оголошення
оцінок учням;
·
Завдання
додому:
n
опрацювати
s/s 5 – 6;
n
виконати
в зошитах завдання № 4 на с. 30 підручника.
|
|
Навчально – методична картка
уроку
Правознавство
№ 6
предмет
Тема уроку: Коли настає юридична відповідальність
за правопорушення
Мета уроку: 1.Пояснити учням коли
настає юридична відповідальність.
2.Розвивати уміння і
навички учнів працювати з різними юридичними джерелами.
3.Виховувати в учнів правову культуру.
Тип уроку: Урок узагальнення і
систематизації отриманих знань.
Цілевизначення уроку – після цього уроку учні зможуть:
1. Розкрити суть правопорушення.
2. Назвати види правопорушень.
3. Визначити, що таке юридична відповідальність.
Інтеграція предмету:
історія.
Компетенції: освітньо – пізнавальні.
ІТН: робота
в парах, робота в малих групах, прес,
снігова куля, повідомлення учнів, коло ідей.
Забезпечення уроку
А. Обладнання: підручник,
зошити, посібник, Конституція України.
Б. Наочні посібники: плакат «Гілки
влади в Україні», електронні мультіілюстрації теми.
В. Роздатковий матеріал: комплексний зошит для контролю знань, Конституція України.
Г. Технічні засоби навчання: мультіпроектор, ноутбук, флешка.
Д. Методи, прийоми, засоби: перевірка
домашнього завдання – тестування, повідомлення учнів, вступне слово учителя,
робота учнів в парах, перегляд фрагменту мультфільма,звіт про роботу за методом
«Прес», коментар учителя, запис в зошити, робота в малих групах, звіт про роботу за
методом «Снігова куля», пояснення учителя.
Е. Навчальна та методична література: підручник, с.30 – 37, посібник, Конституція України, статті №№ 58, 61, 62 – 68.
Хід уроку
№
елементу
|
Час
|
Елементи заняття, навчальні питання, форми і методи
навчання
|
Доповнення,
зміни
|
1
|
2
|
3
|
4
|
І.
ІІ.
ІІІ.
ІV.
|
1 хв.
6 хв.
34хв.
8 хв.
8 хв.
8 хв.
10хв.
5 хв.
|
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань:
·
Перевірка
домашнього завдання № 4, с. 30 – повідомлення учнів.
·
Робота
з Комплексним зошитом для контролю знань – тестування, с. 3 - 4:
1. На думку Петра, треба все
робити, «як усі». Визначте тип такої поведінки: А.конформістська; Б.маргінальна; В.законослухняна; Г.соціально активна.
2. Вищим законодавчим органом
в Україні визнано: А.обласні державні адміністрації; Б. референдум; В.Верховну Раду України; Г.Кабінет Міністрів України.
3. Гарантом Конституції та
дотримання прав людини в Україні виступає:
А.Президент України;
Б.Верховний Суд України;
В.Парламент України; Г.Кабінет
Міністрів України.
4. Укажіть вищий
представницький орган в Україні:
А).Президент України. Б).Кабінет Міністрів України. В).Верховна Рада України. Г).Референдум.
5. Акт, який має вищу юридичну чинність – це:
А).принцип закону; Б).ознака закону; В).мета закону; Г).завдання закону.
6. Яке твердження є
правильним?
1). Конституція
підпорядковується Конституційному закону.
2). Трактувати статті
Конституції України може Конституційний Суд України.
А.обидва твердження
правильні;
Б.тільки перше твердження
правильне;
В.тільки друге твердження
правильне;
Г.обидва твердження
неправильні.
Відповіді:
1-__, 2-__, 3-__,
4-__, 5-__, 6-__.
·
Оголошення
теми і мети уроку.
Вивчення нового матеріалу.
1.
Яка поведінка є правомірною, яка –
протиправною.
·
Пояснення
вчителя
·
Робота учнів в парах з текстом підручника, с.30 -
31.
n
Завдання:
1. пригадайте 2 – 3 життєві ситуації, коли норми права були порушені.
Запишіть їх та вкажіть, до яких наслідків це призвело; 2. прочитайте фрагмент із книги Миколи
Носова «Незнайко в Сонячному місті» (с. 30 - 31).
·
Перегляд
фрагменту мультфільма « Незнайко в Сонячному місті».
·
Обговорення
в загальному колі за методом «Прес».
·
Робота учнів в парах з текстом підручника, с.31.
·
Обговорення
в загальному колі за методом «Прес».
·
Пояснення
учителя.
·
Запис
в зошити – ПРАВОМІРНОЮ називають таку поведінку, що
дотримує вимог права, не виходить за її межі. НЕПРАВОМІРНОЮ називають
таку поведінку, що не дотримує вимог права та виходить за його межі.
2. Що таке правопорушення.
·
Пояснення
учителя.
·
Робота учнів в парах з текстом підручника, с. 32.
·
Заповнення
таблиці, с. 32 підручника в зошитах.
·
Запис
в зошити: ПРАВОПОРУШЕННЯ – це
винна, протиправна, шкідлива поведінка особи, що має наслідком юридичну
відповідальність.
·
Пояснення учителя: інша ознака правопорушення –
суспільна ШКОДА, що може бути
фізичною, наприклад нанесення тілесних ушкоджень, майновою – пошкодження
автомобіля, моральною – приниження честі, гідності людини. Також ознакою
правопору - шення буде ВИНА того, хто його вчинив.
·
Робота учнів в малих групах з текстом підручника,
с. 32.
n Завдання: визначте, чи можна вважати
правопорушенням такі діяння:
1). Павло перейшов дорогу в невстановленому місці.
2). Раїса не поступилася бабусі місцем в автобусі.
3). Двоє підлітків, запускаючи фейєрверк на околиці села, випадково
запалили стіг сіна.
4).Єва не прийшла на урок хімії з поважних причин.
5). Іван на ролікових ковзанах причепився до вантажівки, щоб
«покататися».
·
Обговорення
питань за методом «Прес».
3. Як розрізняють правопорушення.
·
Пояснення учителя.
·
Робота учнів в малих групах з текстом підручника,
с. 33.
n
Завдання:
визначте, у чому різниця між злочинами
та проступками. Обговорить у
загальному колі, які з наведених діянь є злочинами, а які проступками? До якого виду проступків вони відносяться?
1). За гроші Васі та на його
прохання Віра мала купити йому в місті спортивний велосипед відомої фірми.
Однак ні грошей, ні велосипеда Вася так і не діждався.
2). Шістнадцятирічний Микола,
не маючи посвідчення водія, роз’їжджав
на батьковій машині.
3). Компанія підлітків,
повернувшись пізноввечері з футбольного матчу, пвночі голосно «раділа» у
дворі перемозі улюбленої команди.
4). Іван вихопив з рук
перехожого мобільний телефон і зник.
5). Ольга не виконала роботу,
яку їй доручив начальник відділу.
6). Ігор їхав у трамваї, не
купивши квітка.
·
Звіт
про роботу за методом «Коло ідей».
·
Коментар
учителя.
n
Запис
в зошити: види
правопорушень – ЦИВІЛЬНІ ПРОСТУПКИ – невиконання чи неналежне
виконання зобов’язань, заподіяння шкоди майну (наприклад, неповернення
грошей, пошкод -ження автомобіля під час дорожньо – транспортної пригоди)або
заподіяння моральної шкоди (потурання честі та гідності людини, її ділової
репутації).
АДМІНІСТРАТИВНІ ПРОСТУПКИ – посягання
на встановлений законом суспільний порядок: громад -ський спокій,
природоохоронні норми, правила дорож- нього руху, правила виконавчої та
управлінської діяль- ності (наприклад, безквитковий проїзд у громадсь - кому
транспорті, перевищення швидкості водієм, невиконання посадових обов’язків державним службовцем).
ДИСЦИПЛІНАРНІ ПРОСТУПКИ – що
є порушен- ням трудових чи службових обов’язків
(наприклад, систематичне запізнення працівника на роботу).
ЗЛОЧИНИ – кримінальні.
·
Робота учнів в парах з текстом підручника, с. 33 –
34
n Завдання:
1). Поверніться до казки про Незнайка. Визначте, які діяння є
проступками, а які – злочинами? Які
види проступків (за галузями права) є в цьому тексті? Які стягнення і покарання призначалися за
такі протиправні дії?
2). Сформулюйте і запишіть власний висновок про причини правопорушень
та/або їх наслідки для суспільства.
·
Звіт
про роботу за методом «Прес».
4. Що називають юридичною
відповідальністю.
·
Обговорення
в загальному колі питань:
1). Що, на вашу думку, означає слово «відповідальність»?
2). Чи однаковий зміст вкладається у слово «відповідати», коли ми
говоримо: «відповідати за доручену справу»,
«відповідати за вчинений злочин»?
Свою думку поясніть.
·
Пояснення
учителя.
n Запис в зошити:
ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬ - НІСТЬ – це
застосування до особи, винної у вчиненні правопорушення, передбачених законом
заходів примусу.
·
Робота учнів в малих групах з Конституцією
України, ст.ст. 58, 61, 62, 68.
·
Коментар
учителя.
·
Робота
в парах з текстом підручника, с. 35 – 36.
n Завдання:
1). Чи впливатиме на відповідальність правопорушників їхній вік?
2). Як визначити, якою буде відповідальність тих, чия поведінка
неправомірна?
3). Чи завжди правопорушники відповідають за свою поведінку? Чому?
Порівняйте свої думки з
текстом підручника.
·
Робота учнів в малих групах з текстом підручника,
с. 36 - 37
n Завдання: проаналізуйте ситуації та
визначте:
-
які
правопорушення вчинили ці люди?
-
Який
вид відповідальності передбачено за ці діяння?
-
Чи
нестимуть вони відповідальність?
-
Свою
думку аргументуйте:
1). Марійка, 10 років, повертаючись із парку, вибігла на проїзну
частину вулиці, що спричинило зіткнення автомобілів та їх серйозне
пошкодження.
2). Віктор, 15 років, катаючись на велосипеді, збив перехожого, який
зламав руку.
3). Катерина, 17 років, поцупила з вітрини магазину дороги окуляри.
4). Валентина, 16 років, яка працює на пошті сортувальницею,
запізнилася на роботу з поважних причин.
5). Мар’ян, 16 років, сперечаючись з однокласником,
штовхнув його, той впав і отримав струс мозку.
6). Людмила, 15 років, назбирала в лісі конвалій, що занесені до
Червоної книги України, і торгувала ними біля станції метро.
7). Троє підлітків, 14, 15 і 16 років, увечері перепиняли перехожих
на центральній площі і наполегливо просили гроші на утримання бездомних
собак.
·
Звіт
про роботу в загальному колі за методом «Коло йдей».
·
Заключне
слово учителя.
Заключна частина.
·
Заключне
слово учителя.
·
Закріплення
нових знань – фронтальна бесіда.
·
Оголошення
оцінок учням;
·
Завдання
додому:
n
опрацювати
s/s 1 – 6;
n
виконати
в зошитах завдання № 3 на с. 37 підручника.
n
Підготуватися
до тематичного оцінювання.
|
|
Навчально – методична картка
уроку
Правознавство
№ 7
предмет
Тема уроку: Правила і закони у суспільстві та
твоєму житті
Мета уроку:
1.Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми.
2.Перевірити глибину і
якість знань учнів з теми.
3.Розвивати навички
логічно – правового мислення учнів.
4.Виховувати в учнів
любов до правознавства.
Тип уроку: Урок контролю знань учнів.
Тематичне оцінювання № 1.
Цілевизначення уроку – після цього уроку учні зможуть:
1. Пояснити, навіщо людям потрібні правила і закони у суспільстві.
2. Визначити, що таке право, правові норми, закон і відповідальність.
3. Розповісти про Конституцію, як Основний Закон держави.
4. Розтлумачити, коли настає юридична відповідальність за правопорушення.
Інтеграція
предмету: історія.
Компетенції: освітньо – пізнавальні.
ІТН: самостійна
контрольна робота учнів.
Забезпечення уроку
А. Обладнання: підручник,
зошити.
Б. Роздатковий матеріал: картки – завдання тематичного оцінювання.
В. Методи, прийоми, засоби: учні самостійно під керівництвом учителя в
зошитах виконують завдання тематичного оцінювання.
Е. Навчальна та методична література: підручник, с.38 – 43. посібник.
Хід уроку
№
п/п
|
Час
|
Елементи
заняття, навчальні питання, форми і методи навчання
|
Доповнення,
зміни
|
1
|
2
|
3
|
4
|
І.
3хв. Організаційний момент: роздати картки – завдання та зошити для контрольної роботи,
пояснити порядок та зміст роботи на
уроці.
ІІ.
40 хв. Основна частина: учні самостіно під керівництвом учителя виконують завдання контрольної роботи в зошитах.
Завдання оцінюватимуться так: тестові завдання 1 –
8 – 1 бал; 9,10 – 2 бали. Працюючи над завданнями, випишіть у зошит
букву, під якою, на вашу думку, є правильна відповідь
Варіант 1 – й.
Тест
№ 1. Яке з визначень
відображає юридичний зміст поняття «право»:
А – Право - це обгрунтована, виправдана можливість поведінки в суспільстві.
Б – Право - це сукупність норм,
які прийняті більшістю супільства як загально – обов’язкові та
порушення яких тягне за собою
громадський осуд.
В
- Право – це
система встановлених державою загальнообов’язкових, формально визначених норм,
що регулюють суспільні відносини.
Тест
№ 2. У наведеній ситуації юридичним фактом
(фактами) є:
- Учень В. проспав.
- Він дуже поспішав до школи, тому перейшов вулицю на чевоне світло.
- Його зупинив міліціонер і зробив попередження.
Варіанти
відповіді: А – 1,2; Б – 2,3; В – 1,3; Г – 1,2,3.
Тест
№ 3. Три підлітки – 14, 15 і 16 років – увечері
зупинили перехожого і відібрали в нього гаманець У цьому випадку настає
відповідальність:
А – цивільна;
Б –
адміністративна;
В – кримінальна;
Г – дисциплінарна.
Тест
№ 4. Конституцію України було
прийнято:
А – 16 липня 1990 року;
Б – 24 серпня 1991 року;
В – 28
червня 1996 року.
Тест
№ 5. Визначте, в якому випадку мало місце правопорушення:
А – громадянин
А., захищаючись від збройного нападу, завдав тяжких тілесних ушкоджень
одному з нападників.
Б – громадянин Б. відмовився брати участь у голосуванні підчас
виборів Президента України.
В – громадянин В. брав участь у мітінгу – протесті проти прийняття
нового закону Верховною Радою України.
Г – громадянин Г. відмовився сплатити податки, посилаючись на
фінансові труднощі.
Тест
№ 6. Громадянка А заповіла своє майно дітям. Ця
ситуація регулюється нормами права:
А – цивільного;
Б – кримінального;
В – адміністративного;
Г
– сімейного.
Тест
№ 7. Визначте, яка ознака є обов’язковою для норм
права:
А – схвалення більшістю населення держави;
Б – існування у формі офіційних документів;
В – прийняття загальнонародним референтумом;
Г – кримінальна відповідальність за порушення.
Тест
№ 8. Яка із запропонованих характеристик України
не відповідає чинній Конституції нашої держави:
А – суверенна;
Б – соціальна;
В – демократична;
Г – складна;
Д – правова.
Тест
№ 9. Установіть відповідність між галузями права і
юридичнимси нормами, що врегульовують відносини між:
А – работодавцем і працівником;
Б – продавцем
і покупцем;
В – інспектором ДАІ і правопорушником;
Г – дітьми
і батьками.
1 – адміністративне; 2 – цивільне; 3 – трудове; 4 – сімейне; 5 – конституційне
право.
Тест
№ 10. Установіть послідовність етапів прийняття
закону:
А – законодавча ініціатива;
Б – підписання закону Президентом України;
В – офіційне оприлюднення закону;
Г – обговорення законопроекту на пленарному засіданні Верховної
Ради України.
Правильні відповіді: 1- В; 2- Г;
3- В; 4- В; 5 – А;
6 – А; 7 –Б; 8 – Г;
9 – 3а, 2б, 1в, 4г. 10 – а,г,б,в.
Варіант 2 – й.
Тест
№ 1. Які з ознак притаманні
нормам права:
1.
загальнообов’язковий
характер;
2. підтримка більшістю членів суспільства;
3.
чітке формальне
визначення;
4. поступове утвердження в суспільній свідомості.
Варіанти
відповіді: А – 1,2; Б – 2,3; В – 1,3; Г – 2,4; Д – 1,4.
Тест
№ 2. У наведеній ситуації юридичним фактом
(фактами) є:
1.
По дорозі до школи В. знайшов
загублену кимось папку.
2.
Він відшукав на вулиці
міліціонера і віддав йому папку.
3.
У результаті він запізнився на
урок на 20 хвилин.
Варіанти
відповіді: А – 1,2; Б – 2,3; В – 1,3; Г – 1,2,3.
Тест
№ 3. Закони України приймає:
А – Президенит;
Б – Верхона Рада;
В – Голова
Верховної Ради;
Г – населення України.
Тест
№ 4. Характерними ознаками Конституції є:
1. Основа
законодавства держави.
2. Вища юридична сила.
3. Особливий
характер розроблення та прийняття.
4. Врегулювання всіх суспільних відносин.
Варіанти
відповіді: А – 1,2,3; Б – 2,3,4; В – 1,3,4; Г – 1,2,4.
Тест
№ 5. Норми права на відміну від норм моралі:
А – регулюють усі суспільні відносини;
Б – забезпечуються громадською думкою;
В – є уявленням людей про добро і зло;
Г – охороняються державою.
Тест
№ 6. Запізнення працівника на роботу має наслідком
відповідальність:
А – цивільну;
Б – кримінальну;
В – адміністративну;
Г – дисциплінарну.
Тест
№ 7. Обов’язок людини зазнати певних обмежень у
разі вчинення правопорушення – це:
А – правова норма;
Б – державне регулювання суспільних
відносин;
В – помста;
Г – юридична відповідальність.
Тест
№ 8. Шістнадцятирічний В., катаючись на
велосипеді, збив перехожого з ноутбуком, унаслідок чого ноутбук був
пошкоджений. У цьому випадку настає відповідальність:
А – цивільна;
Б – адміністративна;
В – кримінальна;
Г – дисциплінарна.
Тест
№ 9. Установіть відповідність:
1.
Іван С. За підробленим ним
документом отримав у банку велику суму грошей.
2.
Галина Б. не сплатила кредит
за придбаний комп’ютер.
3.
Павло П. запізнився на роботу
без поважних причин.
4.
Валентина М., керуючи авто,
перевищила швидкість.
У цих випадках настає відповідальність:
А – цивільна;
Б – адміністративна;
В – кримінальна;
Г – дисциплінарна.
Тест
№ 10. Які з наведених ознак характеризують
правопорушення:
1.
суспільна небезпека чи шкода;
2.
винність;
3.
гарантованість і державна
охорона;
4.
протиправність;
5.
відповідність нормам права.
Варіанти
відповіді: А – 1, 2, 3; Б – 2,3,4; В – 1,2,4; Г – 2,3,5.
Правильні відповіді: 1 – А, 2 – Г,
3- Б, 4 – Г, 5 – А,Г,
6 - Г, 7 – Г, 8 – А,
9 – 1в, 2а, 3г, 4б, 10 – В.
Варіант 3 – й.
Тест
№ 1. Юридичні факти поділяють
на:
А
– правові та неправові;
Б – події та дії;
В – обмежені
й необмежені;
Г – суспільні й особисті.
Тест
№ 2. Яка ознака не є обов’язковою для правової
норми:
А – є обов’язковим регулятором поведінки вихованої людини;
Б - є обов’язковим правилом
поведінки, що встановлює держава;
В – за порушення норми до особи застосовують заходи державного
примусу;
Г – має офіційно визначений письмовий вигляд і чинність у часі та
просторі.
Тест
№ 3. У наведеній ситуації протиправними діями є:
1.
Учень В. проспав.
2.Він
дуже поспішав до школи, тому перейшов вулицю на червоне світло.
3.Його зупинив
міліціонер і зробив попередження.
Варіанти відповіді: А – 1,2; Б – 2,3; В – 1,3.
Тест
№ 4. Сімнадцятирічна К. поцупила з вітрини
магазина дорогі окуляри. У цьому разі настає відповідальність:
А – цивільна,
Б – адміністративна;
В – кримінальна;
Г – дисциплінарна.
Тест
№ 5. Які з наведених нижче визначень харктеризують
закон:
1.
Прийняте державою звичаєве
правило поведінки загального характеру.
2.
Офіційний документ, прийнятий
органом законодавчої влади або референдумом.
3.
Обов’язкові правила поведінки
загального характеру, встановлені за домовленістю і згодою двох чи більше
учасників і забезпечуються державою.
4.
Нормативно – правовий акт
вищої юридичної сили.
Варіанти
відповіді: А – 1,2; Б – 2,3; В – 3,4; Г – 2,4; Д – 1,4.
Тест
№ 6. Який вид (види) юридичної відповідальності
названо неправильно:
А – податкова;
Б – дисциплінарна;
В – трудова;
Г – кримінальна.
Тест
№ 7. Правопорушення поділяють на:
А – протиправні
і правомірні;
Б – винні та невинні;
В – проступки і злочини;
Г – припустимі і неприпустимі.
Тест
№ 8. Який із перерахованих нормативно – правових
актів має вищу юридичну силу:
А – Указ Президента України;
Б – Закон України,
В – Постанова Кабінету міністрів України. Г – Наказ
Міністра освіти і науки України.
Тест
№ 9. Установіть відповідність між визначеннями та
термінами:
1.
Офіційний письмовий документ,
який має вищу юридичну силу і приймається законодавчим
органом держави.
2.
Суспільні відносини,
врегульовані нормами права, учасники яких наділені певними правами і обов’язками.
3.
Правило, вироблене
суспільством чи групою людей у процесі спільного життя і діяльності.
4.
Система загальнообов’язкових
правил поведінки, що встановлює й охороняє держава для регулювання відносин у
суспільстві.
А–підзаконний нормативно– правовий акт;
Б–соціальна норма;
В –правовідносини;
Г – закон;
Д – право.
Тест
№ 10. Знайдіть помилкове твердження:
А – У такому важливому
законі, як Конституція, закріплені всі норми права держави.
Б – Органи державної влади та
місцевого самоврядування, що наділені правом це робити,
приймають докумети, які
втілюють у життя і конкретизують положення законів.
В – Вони отримали назву
підзаконних актів.
Г – Разом із законами вони є
джерелами права – документами, з яких ми черпаємо знання про
зміст правових норм.
Правильні відповіді: 1 – Б, 2 – А, 3 – А, 4 – В,
5 – Г, 6 – А,В, 7 – В,
8 – Б, 9 - !г, 2в, 3б, 4д, 10 –
А.
Варіант 4 – й.
Тест
№ 1. Норми права
регулюють:
А – почуття людини;
Б – наміри людини;
В – переконання людини;
Г – поведінку людини.
Тест
№ 2. Що юристи розуміють під правом:
А –
сукупність норм права;
Б – систему загальнообов’язкових норм, що встановлює й охороняє
держава для
регулювання відносин
у суспільстві.
В – Сукупність уявлень про добро і зло.
Г – Правила поведінки, що є результатом застосування протягом
тривалого часу.
Тест
№ 3. Які джерела містять норми права:
А – Біблія;
Б – підручники
з правознавства;
В – закони і підзаконні акти;
Г – звернення лідера
політичної партії.
Тест
№ 4. У наведеній ситуації юридичними діями є:
1.
Учень В. проспав.
2.
Він дуже поспішав до школи,
тому перейшов вулицю на чевоне світло.
3.
Його зупинив міліціонер і
зробив попередження.
Варіанти
відповіді: А – 1; Б – 2,3; В – 1,3; Г – 1,2,3.
Тест
№ 5. Конкретна життєва обставина, з якою пов’язується
виникнення, зміна або припинення правовідносин
називається:
А – юридичний документ;
Б – юридичний вчинок;
В – юридичний факт;
Г – юридичний акт.
Тест
№ 6. Чим злочин відрізняється від проступку:
А – ступенем суспільної небезпеки;
Б – суворістю покарання;
В – мірою громадського осуду;
Г – кількістю
учасників.
Тест
№ 7. Правило поведінки, зафіксоване в нормативних
актах, таке, що охороняється державою і є обов’язковим,
називається:
А – нормою моралі;
Б – нормою етикету;
В – традицією;
Г – нормою права.
Тест
№ 8 . Що з перерахованого нижче є прикладом
правопорушення:
А – Громадянин С. не
поступився місцем у громадському транспорті вагітній жінці.
Б – Громадянин С. поцупив річ
у громадянина Т.
В – громадянин С. відмовився
аплодувати виконавцеві музичного твору.
Г – громадянин С. запізнився
на театральну виставу.
Тест
№ 9.
Установіть відповідність:
1.
несвоєчасне отримання паспорта
особою, яка досягла 16 – річного віку;
2.
порушення водієм Правил
дорожнього руху, яке призвело до загибелі людини;
3.
поява працівника на роботі в
нетверезому стані;
4.
несвоєчасне виконання умов
договору позики.
У цих випадках настає відповідальність:
А – кримінальна; Б – цивільно
– правова; В – адміністративна; Г – дисциплінарна.
Тест
№ 10. Яке
слово пропущене у тексті:
Ознакою правопорушення буде ...... того, хто його вчинив, у формі умислу
чи необережності.
А – намір; Б – караність; В – вина; Г – відповідальність.
Правильні відповіді:
1 - Г, 2 – Б, 3 – В,
4 – Б, 5 – Б, 6 – А,
7 – Г, 8 – Б, 9 – 1в, 2а, 3г, 4б. 10 – В.
ІІІ. 2 хв. Заключна частина:
·
зібрати
картки – завдання контрольної роботи;
·
зібрати
зошити з відповідями на запитання
контрольної роботи.