Методична розробка уроку № 12.
Навчально – методична картка уроку
Правознавство № 12
предмет
Тема уроку: Як громадяни беруть участь у житті демократичної держави.
Мета уроку: 1.Розповісти про самоврядування.
2.Пояснити способи впливу громадян на політику держави.
3.Розвивати правову культуру учнів.
4.Виховувати в учнів громадянську позицію і законослухм’яність.
Тип уроку: Урок узагальнення й систематизації знань.
Цілевизначення уроку: після цього уроку учні зможуть:
1. Розповідати про способи впливу громадян на політику демократичної держави та форми їхньої участі у суспільному житті.
2. Розтлумачувати поняття «самоврядування».
3. Оцінювати важливість участі громадян у вирішенні загальнодержавних питань та проблем життя громади.
4. Розповідати про діяльність дитячих і громадських організацій в Україні.
5. Моделювати демократичні процедури прийняття колективних рішень.
6. Висловлювати власну позицію щодо громадянської активності ососби.
Інтеграція предмету: історія, література.
Компетенції: освітньо – пізнавальні.
Проекти: Створення молодіжної або дитячої громадської організації.
ІТН: робота в парах, робота в малих групах, прес, діалог Сократа, мікрофон, коло ідей.
Забезпечення уроку
А. Обладнання: підручник, зошити, Конституція України.
Б. Наочні посібники: електронні мультіілюстрації з теми.
В. Роздатковий матеріал: картки – завдання.
Г. Технічні засоби навчання: мультіпроектор, ноутбук, флешка.
Д. Методи, прийоми, засоби: перевірка домашнього завдання – тестування, пояснення учителя, робота учнів в парах, звіт про роботу метод «Прес», коментар учителя, робота в малих групах, звіт про роботу – метод «Діалог Сократа», обговорення питань за методом «Коло йдей», коментар учителя, перегляд відеоматеріалів, бесіда за запитаннями.
Е. Навчальна та методична література: підручник, с.58 – 65, Конституція України,
ст. 7, 26, 36, 140, 141.
Хід уроку
I. Організаційний момент.(1 хв.)
II. Актуалізація опорних знань: (5 хв.)
- Перевірка домашнього завдання – тестування:
1. Відповідно до ст. 1 Конвенціїї ООН про права дитини, дитиною вважається людська істота віком:
А – до 11р.; Б – до 14р.; В – до 16р.; Г – до 18р.
2. Неповнолітньою вважається людська істота віком:
А: 0 – 14р.; Б: 14 – 16р.; В: 14 – 18р.; Г: 16 – 18р.
3. Укажіть політични права людини:
1).свобода слова;
2).право на життя;
3).право брати участь в управління своєю країною;
4).вибір місця проживання;
5).право обирати та бути обраним.
А - 1, 2, 3; Б – 1, 2, 5; В – 1, 3, 4; Г – 1, 3, 5.
4. Укажіть соціальні права людини:
1).право на об’єднання у профспілки
2).право на адекватний стандарт життя;
3).право на життя;
4).право на працю;
5).право на медичне обслуговування.
А: 1, 2 ,4; Б: 1, 3, 4; В: 1, 2, 5; Г: 1, 3, 5.
5. Яке твердження є правильним?
1).Конституційні права включають частину переліку прав людини.
2).Права людини порівняно з правами громадянина є
приоритетними.
А – обидва твердження правильні
Б – тільки перше твердження правильне
В – тільки друге твердження правильне
Г – обидва твердження неправильні
6. Яке твердження є правильним?
1).Україна є демократичною, правовою, соціальною
державою.
2).Права людини і громадянина задекларовані в Розділі ІІ
Конституції України.
А – обидва твердження правильні
Б – тільки перше твердження правильне
В – тільки друге твердження правильне
Г – обидва твердження неправильні.
Правильні відповіді:
1 – Г; 2 – В; 3 – Г; 4 – А; 5 – А; 6 – А.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. (32 хв.)
Клас заздалегідь поділяється на три групи, в яких учні працюють на уроці.
1. Як громадяни впливають на політику держави. (13 хв.)
· Пояснення вчителя
· робота учнів в парах з текстом підручника, с.59:
Обговоріть, чи відрізняється за значенням слово «демократичний» у таких словосполученнях:
- демократичний одяг;
- демократичні вибори;
- демократичні процедури;
- демократичний політичний режим;
- демократичний стиль життя.
- Завдання:
1. Працюючі в групах спробуйте на схемі зобразити ознаки демократії.
· Звіт учнів про роботу за методом «Прес».
· Коментар учителя.
· Ознаки демократії
1) визнання народу вищим джерелом влади;
2) виборність основних органів держави;
3) рівноправність громадян і насамперед рівність їх виборчих прав;
4) підкорення меншості більшості (перших останнім) при прийнятті рішень.
5) додержання прав людини, їх пріоритет над правами держави;
6) конституційне обмеження влади більшості над меншістю;
7) повага до прав меншості на власну думку і її вільне вираження;
8) верховенство закону;
9) поділ влади та ін.
Запис в зошити – ДЕМОКРАТІЯ - це форма політичної організації суспільства, заснована на визнанні народу як джерело влади, на його праві брати участь у вирішенні державних справ і наділі громадян досить широким кругом прав і свобод.
Демокра́тія — політичний режим, за якого єдиним легітимним джерелом влади в державі визнається її народ. При цьому управління державою здійснюється народом, безпосередньо (пряма демократія), або опосередковано через обраних представників (представницька демократія).
Слово учителя – що передбачає право громадян на участь у державному управлінні? Та як впливають громадяни на органи влади? Працюючі в групах спробуйте скласти схему.
· Звіт про роботу – метод «Мікрофон».
· Коментар учителя.
· Робота учнів в парах з текстом підручника, с.59 – 60.
- Завдання: прочитайте текст і подумайте, які з наведених форм впливу на політику держави та активності громадян видаються вам найефектівнішими, чому? Свою думку обгрунтуйте прикладами з життя.
- Обговорення в загальному колі.
2. Що таке самоврядування. (8 хв.)
· Пояснення учителя.
· Запис в зошити
«Що таке самоврядування»:
Громадяни України – це народ держави, а жителі села, селища або міста, об’єднані за місцем постійного проживання, складають територіальну громаду, яка має право здійснювати місцеве самоврядування – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.
· робота учнів в парах з текстом Конституції України, ст.7, 26, 140, 141.
- Завдання:
1. Скласти схему органів місцевого самоврядування.
2. Скласти схему органів самоорганізації населення.
· Звіт про роботу за методом «Діалог Сократа».
· Коментар учителя.
3. Як створюються і діють громадські об’єднання та молодіжні і дитячі організації.(11 хв.)
· Пояснення учителя.
· Робота учнів в загальному колі по обговоренню питань:
1. Навіщо громадяни об’єднуються?
2. Які форми об’єднання громадян ви знаєте?
3. Що означає конституційне право громадян на об’єднання?
- Робота в парах з текстом Конституції України ст. 36.
- Обговорення в загальному колі за методом «Мікрофон».
- Запис в зошити:
Молодіжні громадські організації - Це об’єднання громадян віком від 14 до 35 років для діяльності, спрямованої на задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів.
Дитячі громадські організації - Це об’єднання громадян віком від 6 до 18 років для діяльності, спрямованої на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать законодавству, та соціальне становлення як повноправних членів суспільства.
· Робота учнів в групах з текстом підручника, с. 63 – 65.
- Завдання:
1. «Створити» молодіжну або дитячу громадську організацію.
· Звіт груп про роботу в загальному колі.
· Коментар учителя.
IV. Заключна частина.(5 хв.)
· Заключне слово учителя:
- Як те, що ви сьогодні обговорювали, пов’язане з вашою роллю громадянина України?
- Чи вдалося вам дізнатись більше про те, як і для чого громадяни об’єднуються?
- Про що ви хотіли б дізнатися більше?
· Закріплення нових знань – тестування:
1.Надане законом і державною владою право місцевих органів самостійно розв’язувати коло питань, що входять до їхньої компетенції; діяльність щодо реалізації цього права – це:
А – авторитаризм;
Б – самодіяльність;
В – демократія;
Г – самоврядування.
2.Якщо нещодавно створене громадське об’єднання “Височінь” має на меті участь у виборах до органів місцевого самоврядування та створення фракції у місцевих радах, то це:
А – політична партія;
Б – громадська організація;
В – молодіжна організація;
Г – дитяча організація.
3.Політична система, за якої народ є єдиним законним
джерелом влади, - це:
А – охлократія;
Б – аристократія;
В – демократія;
Г – автократія.
4.Якщо об’єднання учнів загальноосвітньої школи має
назву “Веселкова республіка”, то це:
А – політична партія;
Б – громадська організація
В – молодіжна організація
Г – дитяча організація.
5.Яке твердження є правильним?
1).Діяльність громадської організації може бути заборонена тільки рішенням суду.
2).Діяльність громадської організації може бути заборонена, якщо вона має на меті: незаконну зміну конституційного ладу, створення воєнізованих формувань, пропагування війни, фашизму, неофашизму, веде діяльність на користь іноземних держав.
А – обидва твердження правильні;
Б – тільки перше твердження правильне;
В – тільки друге твердження правильне;
Г – обидва твердження неправильні.
6.Яке твердження є правильним?
1).Об’єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на підставі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.
2).Об’єднання громадян можуть створювати тільки повнолітні громадяни.
А – обидва твердження правильні;
Б – тільки перше твердження правильне;
В – тільки друге твердження правильне;
Г – обидва твердження неправильні.
Правильні відповіді:
1 – Г; 2 – А; 3 – В; 4 – Г; 5 – Б; 6 – Б.
· Оголошення оцінок учням;
· Завдання додому:
n Опрацювати S\S 7 – 11;
n с. 44 – 71 підручника;
n Підготуватися до тематичного оцінювання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий